Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Bratislavská vedecká cukráreň: Hlavolamy a fyzika: čo nám príroda dovolí vypočítať? 

 
 

banner Fyzika a hlavolamy

Anotácia:
Je niečo, čo nedokážu ani počítače budúcnosti? Dokážeme nasimulovať všetko, čo nám napadne? Vyriešiť efektívne všetky hlavolamy a hrať dokonale šach aj go? A čo ak by sme mali k dispozícii aj počítače založené na úplne iných fyzikálnych princípoch, ako na tých, ktoré sú v dnešných procesoroch vo vašich mobiloch? Budeme sa rozprávať o počítačoch, ktorých súčiastkami sú jednotlivé atómy a hráme sa s nimi podľa pravidiel kvantovej mechaniky. Ukážeme si, aké to má výhody, ale nakoniec predsa len prídu aj obmedzenia, pretože niektoré hlavolamy budú príliš ťažké aj pre počítače, ktoré ešte nemáme.

Prednáška sa konala 9. septembra 2021 bez účasti publika. Videozáznam z podujatia je zverejnený na našom YouTube.

O prednášajúcom:
Výskum Mgr. Daniela Nagaja, PhD. spája teoretickú informatiku – teóriu výpočtovej zložitosti, s teoretickou fyzikou – kvantovou mechanikou a kvantovou informáciou. Snaží sa porozumieť výpočtovej zložitosti (alebo jednoduchosti) simulácie mikroskopických, ale zato mnohočasticových systémov popísaných kvantovou mechanikou. Cieľom výskumu je nájsť v prírode zaujímavé a jednoduché fyzikálne systémy, ktoré skrývajú zaujímavé vlastnosti – napríklad možnosť postaviť z nich počítač/simulátor iných systémov. Na druhej strane, hľadá aj také, ktorých vlastnosti (základný stav) je zas veľmi pravdepodobne nemožné efektívne preskúmať a porozumieť im, pretože ak by sme to dokázali, získali by sme príliš silný výpočtový nástroj.

Septembrová vedecká cukráreň je sprievodným podujatím Festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2021. Opäť sa môžete tešiť na vedeckú jeseň – pripravujeme pre vás online program, súťaže, návštevy škôl a ďalšie zaujímavé aktivity. Hlavný program sa uskutoční 24. 9. 2021. Súčasťou tohtoročnej Európskej noci výskumníkov budú opäť aj sprievodné podujatia – Vedecké kaviarne a Vedecké cukrárne, ktoré prinesú zaujímavé prezentácie výnimočných slovenských vedcov. Tento projekt je financovaný z programu Európskej únie na podporu výskumu a inovácií Horizont 2020 v rámci grantu Marie Skłodowska-Curie, grantová zmluva číslo 101036038.

Zdroj: NCPVaT

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR