Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Bratislavská vedecká cukráreň: Ako konšpiračné teórie (de-) formujú dejiny 

 
 

banner Vedecká cukráreň, 6 / 2022

Anotácia:
V prednáške objasníme, čo sa skrýva pod pojmom konšpiračné teórie. Vysvetlíme, prečo sú konšpirácia a konšpiračná teória odlišné pojmy a ako súvisia s fámami, hoaxami a dezinformáciami. Pozrieme sa na významné udalosti, ktoré ovplyvnili konšpiračné teórie a rovnako aj na to, ako sa interpretácie dejín prostredníctvom konšpiračných teórií krivia. V súčasnosti sme, žiaľ, priamymi svedkami toho, ako sa atmosféra kolektívneho strachu počas epidémií a vojen stáva obzvlášť živnou pôdou pre šírenie nepodložených informácií. Budeme sa preto venovať aktuálnej otázke, v čom predstavujú konšpiračné teórie hrozbu a ako sa dá ich vplyvu vzdorovať.

Prednáška sa bude konať 28. júna 2022 o 9. hod. v Centre VTI SR, Lamačská cesta 8/A, Bratislava. Videozáznam z podujatia bude zverejnený na YouTube CVTI SR. 

O prednášajúcej:
Mgr. Zuzana Panczová, PhD., je samostatnou vedeckou pracovníčkou Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV v Bratislave. Vyštudovala etnológiu a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ako doktorandka sa zúčastnila na stáži na Georg-August-Universität v nemeckom Göttingene. Venuje sa predovšetkým naratívnej kultúre v oblasti fám, súčasných povestí a konšpiračných teórií, ktorá sa priamo týka najmä vzťahu naratívov voči skupinovým identitám a ideológiám. Je autorkou vedeckých i populárnych publikácií a členkou medzinárodných spoločností a expertných sietí zameraných na výskum súčasných povestí a konšpiračných teórií.

Zdroj: vedanadosah.cvtisr.sk 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR