Medzinárodné vedecko-technické centrá
EMBC
Európska molekulárno-biologická konferencia (EMBC) je medzivládna organizácia, ktorá je zameraná na podporu medzinárodného výskumu v oblasti molekulárnej biológie a biochémie. EMBC poskytuje finančnú a organizačnú podporu pre krátko- a dlhodobé štipendijné pobyty vedeckých pracovníkov v krajinách EMBC (Fellowship programe) EMBC umožňuje usporiadanie tzv. EMBO kurzov a workshopov (EMBO Courses and Workshops Programme) , ktoré umožňujú usporiadateľom z členskej krajiny EMBC pozývať najprestížnejších predstaviteľov z príslušnej vedeckej oblasti na svoje inštitúcie a zabezpečiť infraštruktúru potrebnú pre daný kurz, alebo workshop.
XFEL
European X-ray Free Electron Laser Facility (Európske röntgenové laserové zariadenie na báze voľných elektrónov )
COST
Prierezový program COST tvorí základňu pre vedecko-technickú spoluprácu v Európe. Bol založený v roku 1971 a hoci nie je koordinovaný s rámcovými programami EÚ, členmi iniciatívy COST sú okrem členských štátov EÚ aj krajiny EFTA. Spolupráca sa uskutočňuje prostredníctvom koordinácie národných výskumných projektov. Účasť na riešeniach projektov je dobrovoľná, pričom projekty sú financované na národnej úrovni. Viac informácií
EUREKA
Medzinárodná iniciatíva, ktorá sa zameriava na koordináciu a podporu celoeurópskej spolupráce v oblasti priemyselného výskumu a vývoja s cieľom zvýšiť konkurenčnú schopnosť európskeho priemyslu vo svetovom meradle. Je to otvorená iniciatíva založená v roku 1985 pôsobiaca na princípe „zdola nahor“, čo znamená, že jej účastníci nesú plnú zodpovednosť za prípravu, financovanie a realizáciu projektov.
Správa o dosiahnutých výsledkoch a prínosoch účasti pracovísk Slovenskej republiky na vedeckom programe CERN za roky 2005-2007
Európska organizácia pre využívanie meteorologických satelitov (EUMETSAT)
Protokol o finančných náležitostiach týkajúcich sa pristúpenia Slovenskej republiky k Dohovoru o zriadení Európskej organizácie pre využívanie meteorologických satelitov (EUMETSAT)
CERN Document Server
Spojený ústav jadrového výskumu v Dubne (RF)
SÚJV združuje 18 riadnych členských štátov Európy a Ázie spolu s Kubou a dve asociované členské krajiny - Nemecko a Maďarsko. Slovenská republika je členom centra od roku 1993. Spolupráca výskumných SR sa koncentruje najmä na problematiku teoretickej fyziky, relativistickej jadrovej fyziky, fyziky ťažkých iónov, aplikovanej matematiky, neutrónovej fyziky, fyziky pevných látok a biologických materiálov.
Informačné portály
BIC Bratislava
Podnikateľské a inovačné centrum – BIC Bratislava bolo založené v roku 1991 z iniciatívy Európskej Komisie - DG Regional Policy. Je hosťovskou organizáciou Centra prenosu inovácií - Innovation Relay Centre – IRC Slovakia . Je expertnou a kontaktnou organizáciou pre 6. RP a zakladajúcim členom SPICE (Science Parks and Innovation Centre Expert).
BIC Bratislava, s.r.o. sa zameriava na podnikateľské a inovačné poradenstvo, medzinárodný transfer technológií, finančné poradenstvo, regionálny rozvoj, podpora v európskych programoch, projektový manažment a investičné poradenstvo.
Czech RTD
Národná stránka o českej vede a výskume, určená predovšetkým pre zahraničných záujemcov.
EURODESK
Reprezentuje európsku informačnú sieť, ktorá poskytuje mobilitné informácie a rady mladým ľuďom o využívaní európskych a medzinárodných grantových programov na podporu aktivít v oblasti vzdelávania, školenia, stáží, využívania voľného času, umenia a ďalšie.
Na Slovensku pôsobí Eurodesk od roku 2000 a sídli v Národnej agentúre pre mobilitu mládeže (NAFYM) pri inštitúte detí a mládeže IUVENTA, zriadeného MŠ SR.
Euro:i:portal
Informačný portál Centra vedecko-technických informácií SR, ktorý sprístupňuje publikácie inštitúcií a orgánov EÚ, vybrané elektronické dokumenty a informačné zdroje z oblasti európskej integrácie, zameranie podporných fondov EÚ z pohľadu Slovenska a ďalšie.
MINERVA
Informačný portál, zameraný na mobilizáciu inovácií v národnej ekonomike, rozvoji vedecko-vzdelávacích a podnikateľských aktivít. Informuje o možnostiach využívania verejných financií, štrukturálnych fondov EÚ a iných výdavkových programov EÚ s cieľom dosiahnuť, a dlhodobo na Slovensku udržať životnú úroveň, typickú pre vyspelejšie západoeurópske krajiny.
NICER
České národné informačné centrum pre európsky výskum. Poskytuje, podobne ako sieť NINET, konzultačnú činnosť k rámcovým projektom pre vedu a vývoj EÚ, medzinárodnej spolupráci s Európskou komisiou, štatistiky a informácie o účasti ČR v 5. RP a 6. RP a ďalšie.
NINET
Česká národná informačná sieť, poskytujúca informácie a konzultačné služby predovšetkým k rámcovým programom pre vedu a vývoj EÚ. Finančne je sieť podporovaná MŠMT ČR a zo zdrojov Európskej komisie.
SAIA
Slovenská akademická informačná agentúra, je mimovládna nezisková organizácia ponúkajúca programy a služby na posilnenie občianskej spoločnosti a podpory internacionalizácie vzdelávania a vedy na Slovensku.
SAAIC
Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu, je dobrovoľným združením fyzických a právnických osôb, ktorej cieľom je podporovať a koordinovať MVTS slovenských vysokých škôl a iných inštitúcií, najmä s krajinami Európskeho spoločenstva, v oblasti vzdelávacích a iných programov
Technologické centrum AV ČR
Technologické centrum AV ČR, bolo otvorené v máji 2005 v Bruseli. Jeho hlavným cieľom je poskytovať služby výskumným pracovníkom zo všetkých typov výskumných a vývojových organizácií v ČR, napomáhať pri ich úspešnom zapojení sa do európskej výskumnej spolupráce najmä prostredníctvom rámcových programov pre výskum a vývoj EÚ. Celý projekt je podporovaný z grantu MŠMT ČR.
Organizácia spojených národov
Návrh na zriadenie Výskumného a vzdelávacieho centra pre zdravú krainu a ekosystémy Univerzity Spojených národov v Slovenskej republike
Európska molekulárna-biologická konferencia
Európska molekulárno-biologická konferencia (EMBC) je medzivládna organizácia, ktorá je zameraná na podporu špičkového výskumu v oblasti molekulárnej biológie a biochémie.
Návrh na prístup Slovenskej republiky k Dohode o ustanovení Európskej molekulárno-biologickej konferencie
Medzinárodné dohody
EURÓPA
Česká republika
Dokumenty:
Bulharsko
Dokumenty:
Francúzska republika
Dokumenty:
Maďarská republika
Dokumenty:
Poľská republika
Dokumenty:
Portugalská republika
Dokumenty:
Rakúska republika
Dokumenty:
Rumunsko
Dokumenty:
Ruská federácia
Dokumenty:
Slovinská republika
Dokumenty:
Španielske kráľovstvo
Dokumenty:
Ukrajina
Dokumenty:
Cieľom spolupráce je ďalšie upevnenie a rozvoj hospodárskych vzťahov medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou a predovšetkým rozvoj a prehlbovanie spolupráce v odvetviach: ľahkého a ťažkého priemyslu, dopravy, energetiky vrátane modernizácie a prestavby elektrární, ťažobného priemyslu, ropného a plynárenského priemyslu vrátane rozvoja a prestavby ropovodov a plynovodov, stavebníctva a stavebných materiálov, poľnohospodárstva, vzdelávania a odborného školenia v rôznych priemyselných odvetviach, spolupráce v oblasti štatistiky a pod.
Dohoda medzi vládou Slovenskej republiky a Kabinetom ministrov Ukrajiny o vedecko-technickej spolupráci bola podpísaná dňa 2. decembra 2002 v Kyjeve. Platnosť nadobudla 27. júna 2004.
SEVERNÁ AMERIKA
USA
Dokumenty:
JUŽNÁ AMERIKA
Argentína
Dokumenty:
AFRIKA
Egypt
Dokumenty:
Juhoafrická republika
Cieľom spolupráce Slovenskej republiky a Juhoafrickej republiky v oblasti vedecko-technickej spolupráce je prehlbovať a podporovať spoluprácu v oblasti vedy a techniky cestou priamych kontaktov medzi vedeckými inštitúciami zahrňujúcimi vysoké školstvo, vedecko-výskumné pracoviská a vedecké spoločnosti vo verejnom a súkromnom sektore oboch krajín.
Dokumenty:
ÁZIA
Čína
Dokumenty:
Kazašská republika
Cieľom spolupráce je rozvoj hospodárskych vzťahov medzi Slovenskou republikou a Kazašskou republikou a smeruje predovšetkým k rozvoju a prehlbovaniu spolupráce v odvetviach: ľahkého a ťažkého priemyslu, energetiky, dopravy, plynárenského, chemického, ropného, farmaceutického, drevospracujúceho a celulózovo-papiernického, elektronického a elektrotechnického priemyslu, poľnohospodárskej výroby a výroby lesnej techniky, potravinárskeho a spracovateľského priemyslu, stavebníctva a výroby stavebných materiálov a zariadení, ťažobného priemyslu, bytového hospodárstva, cestovného ruchu, ochrany životného prostredia, poskytovania služieb v oblasti ochrany zdravia, vzdelávania, kultúry a športu.
Dokumenty