Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

EUSPA Open Days 

 
 

banner EUSPA Open Days

Agentúra Európskej únie pre vesmírny program (EUSPA) pozýva 9. – 10. decembra 2022 verejnosť do svojich priestorov v Prahe. EUSPA Open Days v dvojdňovom programe priblíži návštevníkom Vesmírny program Únie, ako aj poslanie agentúry.

Môžeme zvrátiť zmenu klímy pozorovaním Zeme z vesmíru? Sú autonómne jazdiace autá faktom alebo fikciou? Náš každodenný život ovplyvňuje dianie vo vesmíre oveľa viac, ako si uvedomujeme. Satelity na obežnej dráhe umožňujú miliónom ľudí komunikovať a navigovať sa pomocou nových technológií, cestovať po zemi, po mori a vzduchom a vyvíjať spôsoby, ktorými môžeme zlepšiť zdravie našej planéty a rozvíjať naše hospodárstvo.

Témou tohtoročného podujatia bude dôležitosť zachovania bezpečnosti a ochrany našej satelitnej infraštruktúry, ktorá obieha vo vesmíre, a to vďaka zložke Vesmírneho programu Únie zameranej na informovanosť o situácii vo vesmíre – Space Situational Awareness.

EUSPA Open Days sa budú konať 9. – 10. decembra 2022 v priestoroch agentúry v Prahe, pričom piatok 9. decembra je určený pre školské návštevy. V prípade školskej návštevy je potrebné sa vopred registrovať.

Program:

  • Výstava o programe Copernicus;
  • Semináre, vesmírny workshop, súťaže a ceny;
  • Diskusie s odborníkmi EUSPA o kariére alebo možnostiach podnikania v oblasti vesmíru.
Agentúra Európskej únie pre vesmírny program (EUSPA) poskytuje bezpečné a spoľahlivé európske služby satelitnej navigácie a podporuje komercializáciu údajov a služieb programov Galileo, EGNOS a Copernicus. Taktiež koordinuje pripravovaný vládny program satelitnej komunikácie EÚ GOVSATCOM. Od roku 2023 bude zodpovedať za prevádzkové služby programu Space Surveillance and Tracking (SST) Front Desk. EUSPA taktiež zodpovedá za bezpečnostnú akreditáciu všetkých zložiek Vesmírneho programu Únie.

Zdroj: euspa.europa.eu  

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR