V Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave sa uskutočnilo v poradí 7. stretnutie verejnosti s osobnosťami vedy a techniky pri káve. Organizátorom stretnutia pod názvom VEDA V CENTRE bolo už tradične Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti, odbor CVTI SR.
Vo štvrtok 26. februára 2009 o 17. hodine bol hosťom vedeckej kaviarne popredný slovenský vedec prof. RNDr. Jaromír Pastorek, DrSc., riaditeľ Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Podujatie moderoval Ing. Oleg Cvik, námestník riaditeľa Centra vedecko-technických informácií SR.
Profesor Pastorek v populárno-vedeckej prednáške na tému Ako ďaleko je k aplikovanému výskumu hovoril o výskume nádorovej bielkoviny CA IX (tiež označovanej MN/CA IX) a o skúsenostiach z aplikácie výsledkov tohto výskumu v onkologickej praxi. Na identifikácii uvedenej nádorovej bielkoviny sa profesor Pastorek zásadným spôsobom podieľal.
Prvá časť prednášky bola zameraná na vysvetlenie základných poznatkov o bielkovine CA IX. V súčasnosti je významným markerom nádorovej hypoxie a skúma sa najmä v súvislosti s jej potenciálom predpovedať účinnosť protinádorovej liečby a určiť prognózu ochorenia.
 |
 |
Hypoxia je jav, ktorý sa vyskytuje často v pevných nádoroch v dôsledku ich nedokonalej cievnej siete, ktorá nerovnomerne rozvádza krv a kyslík dodáva len do určitých oblastí nádorového tkaniva. Následkom toho vzniká acidóza, ktorá je tiež zlým faktorom z hľadiska prognózy. Bráni totiž chemoterapii v jej liečebnom účinku. Niektoré nádorové bunky sa prispôsobia nedostatku kyslíka tým, že zmenia svoj metabolizmus a niektoré biologické vlastnosti a získajú agresívnejší charakter. Prejaví sa to zvýšenou schopnosťou nádorov tvoriť metastázy a odolávať klasickej protinádorovej liečbe (chemoterapii a rádioterapii).
Prednášajúci poukázal na originálny príspevok svojho tímu z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied k pochopeniu molekulárnych vlastností bielkoviny CA IX a jej aktívnej úlohy v nádoroch. Vysvetlil tiež možnosti využitia bielkoviny CA IX na detekciu agresívnych nádorov a na cielený zásah nádorových buniek pomocou špecifických protilátok a inhibítorov.
Cesta až k dnešnému poznaniu bola dlhá a zložitá. Roku 1992 bol podaný US patent „MN Gene and Protein“ s celosvetovou pôsobnosťou, ktorý bol uznaný v roku 1995. V súčasnosti je udelených 41 patentov v tejto oblasti a ďalších 40 je podaných. Samotné podanie a udržiavanie takéhoto typu patentu je veľmi náročný proces, a to nielen po stránke finančnej, ale aj odbornej. Bez pomoci veľkých zahraničných firiem a kvalitných patentových právnikov by to nebolo možné.
V druhej časti prednášky profesor Pastorek hovoril o svojich skúsenostiach s riadením výskumu, so získavaním projektov a publikovaním výsledkov. Hovoril tiež o budovaní a udržiavaní medzinárodnej spolupráce, o patentovaní poznatkov o MN/CA IX, ale aj o problémoch, ktoré sprevádzajú prenos poznatkov vedy do praxe. Poukázal na to, že medzi základným a aplikovaným výskumom neexistuje hranica, a len ich vzájomné prelínanie môže poskytnúť zmysluplné výsledky.
Napriek veľkému úsiliu bol detekčný kit sprístupnený až v minulom roku. Dnes sa reagencie pochádzajúce z laboratória vo Virologickom ústave SAV využívajú na veľkých klinických pracoviskách, predovšetkým v zahraničí. Predmet patentu – karbonická anhydráza IX je v súčasnosti najlepší znak hypoxických nádorových buniek, ktoré často unikajú účinkom chemoterapie a rádioterapie. Vzrastá aj počet publikácií založených na tomto objave, pričom väčšina je založená na využití reagencií pochádzajúcich z nášho laboratória. Celý proces od čistého základného výskumu až po aplikáciu je dlhý a finančne náročný, čo obzvlášť platí v prípade diagnostiky a terapie ľudských ochorení. Do aplikačného stavu sa však nedostane žiadny objav bez získania grantových prostriedkov od štátu, Európskej únie a nakoniec aj od zahraničných firiem. Tieto prostriedky sa totiž pohybujú v desiatkach miliónov eur.
 |
 |
US patent „MN Gene and Protein”, ktorého je profesor Pastorek spoluautorom (Závada, Pastoreková, Pastorek), je zameraný na diagnostiku a terapiu. Vývoj lieku trvá 10 až 15 rokov. Finančné náklady sa odhadujú asi na 500 miliónov dolárov, možno aj viac. Pri financovaní je vždy enormný podiel štátu.
V závere prednášky prof. Pastorek zaželal prítomným, aby sa nikto neocitol v situácii, v ktorej bude výsledky výskumu nádorového markera CA IX potrebovať. Po prednáške sa rozprúdila diskusia k danej téme.
V diskusii vystúpil aj riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR prof. RNDr. Ján Turňa, CSc., Ing. Alexandra Zahradníková, CSc., vedúca laboratória v Ústave molekulárnej fyziológie a genetiky Slovenskej akadémie vied v Bratislave a ďalší.
Centrum vedecko-technických informácií SR spustilo počas tejto vedeckej kaviarne testovaciu prevádzku živého vysielania z podujatí Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti na internete.
O pripravovaných vysielaniach budú používatelia portálu CIP VVI informovaní na hlavnej stránke a spracované videozáznamy sú k nahliadnutiu vo videoarchíve.
Prednáška
Videozáznam
Súvisiace články:
Veda v CENTRE: Ako ďaleko je k aplikovanému výskumu
J. Pastorek: Dnešná veda nie je o individualizme, ale o komunikácii a schopnosti spolupracovať
Spracovala: PhDr. Marta Bartošovičová
Foto: Ing. Alena Paulíková