Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Postavenie imunológie v modernej medicíne 

 
prof. MUDr. Milan Buc, DrSc.,  
V priestoroch Centra vedecko-technických informácií SR sa v októbri opäť stretli stredoškoláci v Bratislavskej vedeckej cukrárni, ktorej organizátormi sú Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR a občianske združenie Mladí vedci Slovenska.

Hosťom vedeckej cukrárne dňa 19. októbra 2010 bol prof. MUDr. Milan Buc, DrSc., prednosta Imunologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Téma: Aké je postavenie imunológie v modernej medicíne?

Profesor Milan Buc v úvode svojej prednášky vysvetlil, že imunológia je veda, ktorá študuje imunitný systém, imunitné procesy, ktoré sa odohrávajú v našom organizme po vniknutí cudzorodej látky − antigénu.

K míľnikom vývoja imunológie neoddeliteľne patrí Edward Jenner (1798 − 1823). Bol to praktický lekár, ktorý žil v Anglicku a bol dobrý pozorovateľ. Všimol si, že dojičky kráv, ktoré predtým prekonali kravské kiahne, nikdy neochoreli na pravé kiahne. Z jeho pozorovania vyplynuli aj praktické kroky. Od ľudí, ktorí boli chorí na kravské kiahne, zobral obsah hnisavých pľuzgierikov a očkoval  tým zdravých ľudí. Ako prvý sa procedúre podrobil osemročný chlapec, ktorého potom neskôr infikoval pravými kiahňami. Chlapec neochorel.

Postup očkovania kravskými kiahňami sa potom ujal na celom svete. Pravé kiahne postupne mizli. Posledný prípad bol zaznamenaný v roku 1977 v Somálsku. Od roku 1980 Svetová zdravotnícka organizácia zrušila povinné očkovanie proti pravým kiahňam.

Imunitný systém sa skladá z viacerých orgánov a tkanív, početných buniek a molekúl, ktoré zabezpečujú ochranu organizmu. U dospelého človeka váži asi 1 kg. Bunky imunitného systému cirkulujú v krvi a lymfe (miazge) alebo sa nachádzajú v organizovaných tkanivách a orgánoch. Delíme ich na primárne lymfatické orgány, kde lymfocyty vznikajú a dozrievajú (kostná dreň a týmus, Fabriciova burza) a sekundárne lymfatické orgány, kde bunky prichádzajú do kontaktu s antigénom (slezina, lymfatické uzliny, Peyerove plaky v tenkom čreve, slepé črevo).

 Bratislavská vedecká cukráreň

 prof. MUDr. Milan Buc, DrSc. vo Vedeckej cukrárni

Ako nás imunitný systém chráni? Ide o nešpecifickú imunitu (prirodzenú), ktorá obsahuje mechanizmy prvej a druhej obrannej línie a špecifickú imunitu (adaptívnu), ktorú delíme na protilátkovú a bunkovú. Nešpecifickú imunitu môžeme prirovnať k poriadkovej polícii, „policajti na ulici“ a špecifickú imunitu k detektívnej zložke polície, ktorá je trénovaná na vystopovanie unikajúceho zločinca a po odpykaní trestu drží ho v evidencii ako potenciálneho zločinca budúcnosti.

 prof. MUDr. Milan Buc, DrSc. vo Vedeckej cukrárni

 Bratislavská vedecká cukráreň

Proces pohltenia a usmrtenia baktérií sa nazýva fagocytóza. Baktérie sa najprv obalia protilátkami. Fagocyty obalené baktérie pohltia, lebo ich svojimi receptormi rozpoznajú. Pohltené baktérie usmrtia rôznymi mechanizmami. Mechanizmy špecifickej imunity poznáme humorálne a bunkové. Protilátky a komplement zničia terčové bunky, na ktoré na nadviažu.

 Bratislavská vedecká cukráreň

 prof. MUDr. Milan Buc, DrSc. vo Vedeckej cukrárni

Mgr. Andrea Putalová 

 
Profesor Buc  hovoril tiež o biologickom význame imunitného systému, ochrane pred infekciami, pred nádormi, ochrane vyvíjajúceho sa plodu, zabezpečení individuality jedinca. Antigén môže v citlivom organizme spôsobiť tzv. precitlivenosť, ktorá sa prejavuje rozličnými príznakmi. Reexpozícia tým istým alergénom po určitom časovom odstupe (mesiace, roky) vedie k uvoľneniu mediátorov a k vzniku klinických príznakov, ako sú anafylaktický šok, senná nádcha, astma bronchiale, neznášanlivosť na potraviny alebo zápaly kože (dermatitídy).

 prof. MUDr. Milan Buc, DrSc. a RNDr. Ján Šípoš vo Vedeckej cukrárni

 

 Bratislavská vedecká cukráreň

Imunitný systém reaguje proti vlastným zložkám organizmu a poškodzuje ich tak, že vznikajú klinické prejavy z poruchy štruktúry a funkcie terčového tkaniva či orgánu. Na autoimunitné choroby trpí asi 4 až 5 % populácie. Doteraz poznáme okolo 80 autoimunitných chorôb. Vznikajú imunodeficientné stavy, a to primárne (defekty sa prejavia už od narodenia) a sekundárne (imunitný systém je spočiatku plne funkčný, ale neskôr dôjde k jeho poruche. Ide o metabolické choroby, nádorové choroby a Infekcie, z ktorých najznámejšia je infekcia HIV).

 Bratislavská vedecká cukráreň

 prof. MUDr. Milan Buc, DrSc. a RNDr. Ján Šípoš vo Vedeckej cukrárni

Téma imunológie bratislavských stredoškolákov veľmi zaujala. Po počiatočných rozpakoch kládli nespočetné množstvo otázok. V októbrovej Bratislavskej vedeckej kaviarni sa zišlo 155 študentov a ich pedagógov. Podujatie moderoval RNDr. Ján Šípoš, CSc. (Mladí vedci Slovenska, o. z.).

 Bratislavská vedecká cukráreň

 Bratislavská vedecká cukráreň

 prof. MUDr. Milan Buc, DrSc. vo Vedeckej cukrárni

 Bratislavská vedecká cukráreň

 prof. MUDr. Milan Buc, DrSc. vo Vedeckej cukrárni

 Bratislavská vedecká cukráreň

 Bratislavská vedecká cukráreň

Text spracovala: PhDr. Marta Bartošovičová

 Foto: Ing. Alena Oravcová
Kliknutím na foto získate jej plnú veľkosť

Súvisiace články vo Vedeckom kaleidoskope:
Vedecká cukráreň: Aké je postavenie imunológie v modernej medicíne?

Sladkosti a kávu servírujú spolu s vedomosťami v Centre vedecko-technických informácií SR
Profesor Milan Buc v bratislavskom Centre vedecko-technických informácií vysvetlil študentom problematiku obranyschopnosti jedincov
Laboratórium: Naša imunita

 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR