|
|
Novembrové stretnutie verejnosti s osobnosťou vedy a techniky pri káve pod názvom Veda v CENTRE zorganizovalo Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR tradične posledný štvrtok v mesiaci. Toto stretnutie bolo zároveň posledným v tomto roku, keďže v decembri sa nekoná v súvislosti s vianočnými sviatkami. Hosťom Vedy v CENTRE dňa 29. novembra 2012 o 17.00 hod. bol prof. Mgr. Milan Kováč, PhD., ktorý pritiahol pozornosť takmer 170 účastníkov. Podujatie moderovala PhDr. Zuzana Hajdu.
Prof. Ková č v úvode svojho vystúpenia na tému Mayské konce sveta uviedol, že Slovenský archeologický a historický inštitút začal s vykopávkami v Guatemale v roku 2009. Boli tam aktívni už od roku 2007, ale v roku 2009 začali realizovať projekt Uaxactún. Je to mesto, ktoré znamená Osem kameňov, čo je preklad jedného nápisu na mayskej stéle. Ide o jedno z najstarších a najkrajších miest aké kedy Mayovia postavili. Na základe licencie tam prof. Kováč s tímom robí vykopávky. Pred nimi to mesto vykopávali Američania (už okolo rokov 1920 – 1930) a v 80. rokoch Guatemalčania. Podarilo sa im urobiť viac ako polovicu. Zostali nepoznané celé námestia a oblasti, o ktorých nikto nevedel. Účastníci projektu zo Slovenska zistili, že vlastne to, čo im ako zostalo ako zvyšok, v skutočnosti skrýva najstaršie mesto, predchodcu akoby moderného. S vervou sa pustili do vykopávok najstarších dejín nielen tohto mesta, ale aj dejín Mayov vôbec. Vykopávkam sa venujú už piaty rok. Vo februári začína ich piata sezóna.
Prof. Ková č oboznámil prítomných s výsledkami vykopávok, ktoré sú veľmi rozsiahle. Sústredil sa na aktuálnu tému zánikov. Mayská kultúra viackrát kolabovala, znova ožívala, až napokon zanikla definitívne. Tým sa dostal k cyklickosti významu kalendára, k rituálnemu vnímaniu času, aj k mayskému kalendáru a k jeho predpovediam. Okrem iného ukázal polostrov Yucatán, oblasť, kde sa po klasickom období, zhruba po roku 1000, vytvorilo centrum mayskej civilizácie.
Predchádzajúce centrum sa zrejme nachádza o nie čo južnejšie, v oblasti dnešnej Guatemaly, v regióne Péten. V tejto oblasti sú stovky kilometrov pralesov, ktoré skrývajú mayské mestá a v ktorých nikto nežije. Nie sú tam cesty, nedá sa tam pohybovať. Je to neobývané územie od čias, kedy ho Mayovia opustili pred tisíc rokmi. To je oblasť, kde robia vykopávky. Neďaleko od mesta Uaxactún sa nachádza mesto Tikal, ktoré je asi najslávnejšie zo všetkých mayských miest, možno okrem Chichén Itzá na Yucatáne. Ale v Guatemale, v tých starších mayských dejinách, bolo určite najvýstavnejšie a najslávnejšie mayské mesto Tikal. Dejiny Uaxactúnu sú veľmi úzko spojené s Tikalom.
Prof. Ková č pripomenul, že v Uaxactúne začal s vykopávkami Sylvanus Morley. Ten súčasne založil mayológiu ako vedu. Spolu s Uaxactúnom sa zakladá celá disciplína. Je to mesto, ktoré je veľmi dôležité pre samotný odbor, pre štúdium Mayov. Na ňom je založená celá klasifikácia mayskej kultúry, architektúry, keramiky a všetkého, čo s tým súvisí. Ukázal miesta, kde sa realizuje slovenský projekt. Zhruba v severnej zóne kopal Morley, neskôr Američania a Guatemalčania. Slováci sa pustili do južnej zóny a tam našli najstaršie mesto Uaxactún, respektíve jeho najstaršie časti.
Vykopávky sú rozsiahle. Oby čajne sa odvíjajú okolo nejakého veľkého námestia a palácov, pyramíd, ktoré ho obklopujú. Je to pomerne rozsiahla práca, niekedy sa na nej zúčastňuje aj sto ľudí. Pracujú aj pod zemou, musia robiť tunely, ktorými sa podkopávajú do pyramíd. Robia tiež rôzne šachty, aby zistili chronológiu osídlenia. Jedna z najzaujímavejších vecí, ktorú objavili a ktorá súvisí s najstaršími dejinami, je jaskyňa, ktorá sa volá El Respiradero. Tento názov by sa dal preložiť do slovenčiny ako „Dýchač“, to, čo dýcha. Táto jaskyňa je veľmi zvláštna, vanie z nej studený vzduch ako keby z ventilátora.
Morley, ani ďalší si na tú jaskyňu netrúfli, nikdy nebola preskúmaná. Oni sa však rozhodli, že sa do nej pustia, pretože vedia, že pre Mayov boli jaskyne posvätné a väčšina najstarších kultov sa odohrávala práve tam. Dosiahli prekvapujúce výsledky. Našli tam materiály, ktorých základ je uhlík C14, vrátane kostier, ktoré tam boli pochované a tie určujú dátum 620 rokov pred Kristom. To je najstarší dátum v celej oblasti. Vďaka vykopávkam našli najstaršie osídlenie Uaxactúnu a vôbec časti Pétenu.
 |
Plán jaskyne urobila Mexičanka Fatima, ktorá je profesionálna jaskyniarka a archeologička. Našli tam ihlice z kostí a rôzne ozdobné prvky, ktoré súviseli s vtedajším pohrebom. Tie ihlice Mayovia používali na prebodávanie rôznych častí tela, pretože si rituálne často púšťali krv. Obyčajne každý mal svoju vlastnú ihlicu, ktorá bola aj posvätným nástrojom, a bola s ním uložená do hrobu.
Ďalším dôležitým objavom bola keramika. Zistili, že súčasťou smútočného obradu bolo rozbíjanie keramiky na ľuďoch. Črepy potom roznášali do ďalších častí. Našli črepy tej istej nádoby vzdialené od seba aj desiatky metrov, v úplne iných výškach a v iných polohách, kam sa nemohli dostať prirodzenou cestou. | V závere sa prof. Kováč zameral na teóriu o konci sveta, ktorá je založená na jedinom nápise z roku 649. Spomína sa v ňom kalendárny kruh, že sa zjavia znaky moci. Je tam číslovka 9 (polon), čo znamená, že sa zjavia insignie mayského boha. Tento boh sa zjavuje pri stvorení sveta a pri zmenách cyklov. Nepovedali, že by svet mal skončiť alebo niečo podobné. Meno toho boha znamená Boh 9 pilierov. Čo tento boh plánuje na 21. 12. 2012, to zostáva tajomstvom. Ako mayológ však zodpovedne hovorí, že to nie je posolstvo o smrti alebo ukončení. Iba odkázali, že si niečo pripomenú 21. 12. 2012. Dnešní Mayovia sú stále medzi nami, a tých ktorých prof. Kováč pozná ani nenapadne, že by sa mali niečoho báť v súvislosti s uvedeným dátumom.
Spracovala a foto: PhDr. Marta Bartošovi čová kliknutím na fotografie získate ich plnú veľkosť
Súvisiace články publikované vo Vedeckom kaleidoskope: Veda v CENTRE: Mayské konce svetaM. Kováč: Mayovia ma dlhodobo fascinujú
|
|
|