Tento rok si najstarší národný park na Slovensku – Tatranský národný park pripomína 60. výročie svojho vyhlásenia (podpísanie zákona SNR č. 11 Zb. SNR z 18. decembra 1948 o Tatranskom národnom parku). Za sebou má zložitý vývoj, ktorý v poslednom čase významne ovplyvnila aj prírodná udalosť z 19. novembra 2004. Veterná kalamita, ako býva tento prírodný jav často nesprávne nazývaný, v roku 2004 postihla približne 14 % z celkového územia národného parku. Z tejto plochy bolo len 8 % ponechaných bez zásahov – prevažne v najvzácnejších lokalitách, akými sú aj Tichá a Kôprová dolina.
Rozvírila sa debata o využívaní a ochrane prírodného prostredia celého územia národného parku. Nosnými témami sa stali: ochrana prírodných procesov v lesoch verzus ich hospodárske využívanie (s hlavným motívom lykožrúta) a vyčlenenie biotopov postihnutých veternou udalosťou na novú výstavbu stredísk cestovného ruchu a rozširovanie zastavaných území tatranských osád. S uvedeným je spojená aj doposiaľ stále neuzavretá zonácia TANAP-u, ktorej cieľom malo byť zachovanie hlavných ekologických procesov dôležitých pre významné prírodné systémy, zachovanie biodiverzity na úrovni druhov, populácií a ekosystémov.
Na otázky týkajúce sa tejto problematiky bude študentom bratislavských stredných škôl odpovedať environmentalista a správca TANAP-u vo Vysokých Tatrách Pavol Tajboš v pripravovanej Vedeckej cukrárni dňa 16. 12. 2008 o 9.00 hodine.
Pavol Tajboš sa narodil v roku 1974 v Kežmarku. Vyštudoval Strednú priemyselnú školu dopravnú v Košiciach. V Tatrách od mladosti trávil väčšinu voľného času a jeho koníček sa napokon stal aj jeho povolaním. Od roku 2003 pracuje ako strážca v Tatranskom národnom parku. Popri praktickej činnosti v teréne sa venuje aj environmentálnej výchove na základných a stredných školách. Strážca je väčšinou prvým zástupcom organizácie ochrany prírody a krajiny, s ktorým sa návštevníci v národnom parku stretávajú. Plní v teréne funkciu „prvého“ poskytovateľa informačných a výchovných služieb turistom a domácim obyvateľom.
Viac informácií o akcii nájdete v
informačnom letáku.
Ak vás téma vedeckej cukrárne zaujala a radi by ste ju navštívili s vašimi študentmi, neváhajte sa obrátiť na jedného z koordinátorov projektu:
Pozvánka s návratkou
 |
Téma vedeckej debaty: Vysoké Tatry po štyroch rokoch… Aké sú?
Hosť: Pavol Tajboš
Dátum a čas konania: 16. decembra 2008 o 09.00 hod. Cieľová skupina: študenti stredných škôl Kapacita podujatia: 120 účastníkov
Miesto konania: Centrum vedecko-technických informácií SR, Lamačská cesta 8/A, Bratislava. Kongresová sála, 2. poschodie
Vzhľadom na to, že kapacita konferenčnej sály je 120 účastníkov, z jednej školy je možné prijať maximálne 20 žiakov a 1 pedagóga ako pedagogický dozor. |
Návratku je potrebné vyplniť a zaslať najneskôr do 12. decembra 2008:
- poštou na adresu Centrum vedecko-technických informácií SR, NCP VaT, Lamačská cesta 8/A, 811 04 Bratislava
alebo
- e-mailom na adresu ncpvat@cvtisr.sk
O akceptácii prihlášky budete vyrozumení.
Publikovala: Alena Paulíková
Foto: archív