Pretože inteligencia zohráva významnú úlohu nielen v teórii psychológie, ale aj v každodennom živote, teší sa dlhodobému záujmu odborníkov i laikov. Inteligencia sa stala symbolom úspechu a kvality. Úspech v modernej spoločnosti je podmienený vzdelaním, ktoré predpokladá určitú úroveň inteligencie.
Vedecká debata v rámci pripravovanej Prvej bratislavskej vedeckej cukrárne dňa 24. novembra 2009 o 9.00 hod bude zameraná na samotný pojem inteligencie, ktorý sa rozvinul v latinskom kultúrnom okruhu ako intellegentia alebo acumen. Zatiaľ čo prvý termín vyjadruje chápavosť a znalosť, druhý sa týka skôr určitej pružnosti myslenia (ako dôvtip, vtipnosť, ale aj úskok a lesť). Ani inteligentný človek nie je imúnny voči predsudkom a netolerancii.
Aj vyspelá grécka civilizácia neraz pohŕdala nielen barbarskými menšinami, ale aj značnou časťou vlastnej populácie, ktorú pokladala za menejcennú. Ani dnes inteligentný človek nie je vždy osobnosťou s pozitívnou sociálnou i mravnou orientáciou. Preto požiadavky každodenného života nastolili potrebu skúmať popri abstraktnej aj praktickú, sociálnu, emočnú, morálnu i spirituálnu inteligenciu.
Na otázky študentov stredných škôl bude odpovedať hosť prof. PhDr. Imrich Ruisel, DrSc. vedúci Centra excelentnosti výskumu kognícií SAV z Ústavu experimentálnej psychológie SAV.
 |
Imrich Ruisel vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor psychológia na FiF UK (1972). V tom istom roku začal pôsobiť na Ústave experimentálnej psychológie SAV. Je priekopníkom kognitívnej psychológie na Slovensku. Propaguje nový metodologický prístup k výskumu inteligencie, kde sa berie do úvahy širší kontext osobnosti a možná kultivácia k múdrosti. V rokoch 1999 až 2006 bol riaditeľom Ústavu experimentálnej psychológie SAV. Od roku 2003 viedol Centrum excelentnosti SAV pre výskum inteligencie a tvorivosti (CEVIT) a od roku 2007 Centrum excelentnosti SAV pre výskum kognícií (CEVKOG).
V roku 1999 získal titul DrSc. a v roku 2002 inauguroval na Masarykovej univerzite v Brne v odbore Všeobecná psychológia. |
Je autorom 10 knižných publikácií, z ktorých najvýznamnejšie sú monografie Základy psychológie inteligencie (2000), Inteligencia a myslenie (2004), Múdrosť v zrkadle vekov (2005) a Osobnosť a poznávanie (2007).
Koordinoval niekoľko medzinárodných vedeckých projektov s univerzitami v Joensuu, Rotterdame, Bukurešti a Lubline. Pravidelne prednáša na domácich i zahraničných univerzitách.
Viac informácií o akcii nájdete v
informačnom letáku.
Organizátori akcie:
Téma vedeckej debaty: Je vysoká inteligencia vždy ideálna?
Hosť: prof. PhDr. Imrich Ruisel, DrSc.
Dátum a čas konania: 24. november o 9.00 hod.
Cieľová skupina: študenti stredných škôl
Kapacita podujatia: 120 účastníkov
Miesto konania: Centrum vedecko-technických informácií SR, Lamačská cesta 8/A, Bratislava. Kongresová sála, 2. poschodie
Vzhľadom na to, že kapacita konferenčnej sály je 120 účastníkov, z jednej školy je možné prijať maximálne 20 žiakov a 1 pedagóga ako pedagogický dozor. |
 |
Prihlášku je potrebné vyplniť a zaslať e-mailom na adresu ncpvat@cvtisr.sk najneskôr do 20. novembra 2009.
O akceptácii prihlášky budete vyrozumení.
Publikovala: Alena Paulíková
Zdroj obrázkov:
Obroda.sk
www.calvida.com, www.businesspundit.com, www.istockphoto.com