Vývoj moderných technických materiálov je jednou z najdynamickejších oblastí vedeckého bádania. Nanotechnologický výskum v najbližšom čase umožní výrobu nových druhov materiálov, ktorých vlastnosti budú natoľko výnimočné, že významnou mierou posunú hranice ľudských možností v mnohých oblastiach prírodných a technických vied.
Často je neuveriteľne jednoduché prinútiť niektoré kovy, polyméry alebo keramické materiály, aby sa ich atómy usporiadali tak, že súčiastky z nich vyrobené budú mať práve také vlastnosti, aké od nich očakávame. Dôvodom toho, že mnohé zo súčasných technických zázrakov neboli objavené už v dávnej minulosti, je skutočnosť, že až úroveň nášho súčasného poznania umožňuje získavať dôležité informácie nielen o atómovej štruktúre materiálov, ale predovšetkým o procesoch, ktoré v nich prebiehajú, keď atómy zámerne vystavíme rôznym mechanickým, fyzikálnym alebo chemickým vplyvom.
Množstvo unikátnych inovačných technických riešení svedčí o tom, že materiálová veda je oveľa atraktívnejšia, ako sa možno mnohým zdá. Aj o tom sa pokúsi presvedčiť študentov stredných škôl odborník pozvaný do Vedeckej cukrárne.
Dr. Ing. Jaroslav Jerz sa narodil v roku 1965 v Bratislave. Je absolventom Materiálovotechnologickej fakulty STU. Doktorandské štúdium absolvoval na Ústave chemickej technológie anorganických materiálov TU vo Viedni, kde vyvinul technológiu, ktorá umožňuje výrobu súčiastok z penového hliníka, a venoval sa vývoju hliníkových zliatin, z ktorých sa v súčasnosti penový hliník vyrába.
Po obhájení dizertačnej práce v roku 1995 pracoval v bratislavskom Ústave materiálov a mechaniky strojov SAV ako vedúci oddelenia práškovej metalurgie, ktoré sa venovalo vývoju výrobkov z penového hliníka a konštrukcii technologických zariadení slúžiacich na jeho priemyselnú výrobu. Neskôr bol zástupcom vedúceho divízie Nové materiály a technológie, zaoberajúcej sa vývojom progresívnych kovových materiálov, akými sú napr. kovové peny alebo kompozity s kovovou matricou. V súčasnosti je koordinátorom slovenskej výskumno-vývojovej a inovačnej siete zameranej na oblasť technických materiálov a priemyselných technológií – MatNet.
Viac informácií o akcii nájdete v
informačnom letáku.
Ak vás téma vedeckej cukrárne zaujala a radi by ste ju navštívili s vašimi študentmi, neváhajte sa obrátiť na jedného z koordinátorov projektu:
Pozvánka s návratkou
Téma vedeckej debaty: Technické materiály blízkej a ďalekej budúcnosti
Hosť: Dr. Ing. Jaroslav Jerz
Dátum a čas konania: 21. novembra 2008 o 09.00 hod. Cieľová skupina: študenti stredných škôl Kapacita podujatia: 130 účastníkov Miesto konania: Centrum vedecko-technických informácií SR, Lamačská cesta 8/A, Bratislava. Kongresová sála, 2. poschodie
Vzhľadom na to, že kapacita konferenčnej sály je 130 účastníkov, z jednej školy je možné prijať maximálne 20 žiakov a 1 pedagóga ako pedagogický dozor. |

|
Návratku je potrebné vyplniť a zaslať najneskôr do 14. novembra 2008:
- poštou na adresu Centrum vedecko-technických informácií SR, NCP VaT, Lamačská cesta 8/A, 811 04 Bratislava
alebo
- e-mailom na adresu ncpvat@cvtisr.sk
O akceptácii prihlášky budete vyrozumení.
Publikovala: Alena Paulíková
Poznámka: kapacita podujatia je k 15.novembru naplnená