Vidieť do budúcna bolo odvekou túžbou ľudstva. Na tom sa nič nezmenilo ani dnes. S vývinom civilizácie sa menili iba metódy, pomocou ktorých sa ľudstvo usilovalo predvídať deje budúce. Všetky skúsenosti človeka sú späté s minulosťou, kým všetky jeho rozhodnutia sa týkajú budúcnosti.
Ťažiskom, z ktorého pri svojom rozhodovaní vychádzame, je naša predstava o budúcnosti. Preto charakter a kvalita existujúcich predstáv spoločnosti o jej budúcnosti sú najdôležitejším kľúčom jej celkovej dynamiky.
Celosvetová ekonomická kríza podnietila diskusie o tom, či tvorba prognóz nie je nemožná a v konečnom dôsledku samoúčelná. Tieto pochybnosti sú dôsledkom skresleného chápania prognostiky širokou verejnosťou. Jej ambíciou nie je podať nemenný a absolútne presný obraz budúcnosti v perspektíve 10, 20 či viac rokov. Úlohou prognostiky v žiadnom prípade nie je „uhádnuť, čo sa stane v budúcnosti“, ale formulovať alternatívne scenáre budúcnosti a cesty, ktoré k nim vedú. Predvídať zmeny, zakomponovať ich do strategických rozhodnutí, to všetko znamená konkurenčnú výhodu. Keď budeme pripravení na možné zmeny, dokážeme na ne efektívnejšie reagovať a vyhnúť sa ich negatívnym dôsledkom. V tom spočíva hlavná úloha modernej prognostiky.
Na otázky z prognostiky bude študentom stredných škôl v Bratislavskej vedeckej cukrárni dňa 15. februára 2011 o 9.00 hod. odpovedať Ing. Edita Nemcová, PhD., riaditeľka Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Ing. Edita Nemcová, PhD., je absolventkou Vysokej školy ekonomickej v Bratislave. Od roku 1990 pracuje v Prognostickom ústave Slovenskej akadémie vied, od roku 2008 vo funkcii riaditeľky ústavu.
V súčasnosti sa venuje problematike priemyselnej politiky, rozvoja priemyslu, inovácií a ich úlohe pri zvyšovaní konkurencieschopnosti regiónov.
Aktívne sa podieľa na riešení domácich a medzinárodných projektov, hlavne RP EÚ a projektov COST.
Pôsobí ako členka redakčnej rady Ekonomického časopisu a od roku 2010 je členkou Vedeckej rady Akademie für Raumforschung und Raumplanung v Hannoveri.
Je autorkou viacerých publikácií v domácich karentovaných časopisoch a kapitol v domácich i zahraničných monografiách. |
 |
Viac informácií nájdete v
informačnom letáku
Organizátori akcie:
Vzhľadom na to, že kapacita konferenčnej sály je 120 účastníkov, z jednej školy je možné prijať maximálne 20 žiakov a 1 pedagóga ako pedagogický dozor.
Kapacita naplnená.
Publikovala: Mária Izakovičová
Zdroj obrázkov:
informačný leták