Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Vedecká cukráreň: Progres v molekulárnej biomedicíne — DNA a čo s ňou? 

 
ilustračný obrázok 

Ľudská DNA kóduje pomocou 4 báz asi 25 000 našich génov, tvorí ju 2,9 miliárd bázových párov, pričom iba 1,5 % kóduje proteíny. DNA sa dá izolovať jednoducho zo slín pomocou saponátu a liehu. Na čo nám ale DNA je? Ovplyvňuje náš život? Má zmysel poznať ju, keď ju aj tak nezmeníme?
Medzi sebou sa líšime iba v 0,1 % sekvencie DNA, ale aj taký malý rozdiel spolu s prostredím stačí na to, aby sme sa líšili v tom, ako vyzeráme, ako sa správame, čo vieme, ale aj v tom, aké máme riziko jednotlivých chorôb. Ako sa také niečo zistilo? Čo sú DNA čipy? Môžem si dať osekvenovať vlastnú DNA?
Geneticky modifikované potraviny prijímame už roky v našej strave. Je to nebezpečné? Podobne ako rastliny sa dá meniť aj DNA zvierat. Ako to funguje? A dá sa niečo také urobiť aj u človeka? Budeme si deti objednávať z katalógu?
DNA sa dá použiť na génovú terapiu. Pomocou rôznych vektorov sa dostane do buniek a dodáva do nich genetickú informáciu. Čo majú s génovou terapiou muškáty? Môžeme byť pomocou DNA teraz liečení aj my alebo je to len hudba vzdialenej budúcnosti?

O tejto téme bude hovoriť so žiakmi a študentmi v septembrovej  Bratislavskej vedeckej cukrárni  MUDr. Peter Celec, PhD., z Ústavu molekulárnej biomedicíny na Lekárskej fakulte UK v Bratislave.
Podujatie sa uskutoční výnimočne v piatok, 28. septembra 2012 o 9.00 hod.  v budove Centra vedecko-technických informácií SR v Bratislave.
Septembrovou cukrárňou sa NCP VaT zapája do európskeho projektu Noc výskumníkov 2012.

 MUDr. Ing. Mgr. Peter Celec, PhD. MUDr. Ing. Mgr. Peter Celec, PhD., MPH je v súčasnosti prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny na Lekárskej fakulte UK v Bratislave (www.imbm.sk). Narodil sa v roku 1979 v Krupine, absolvoval bilingválne Gymnázium Bilíkova v Bratislave.
V rámci vysokoškolského štúdia vyštudoval medicínu, molekulárnu biológiu a bankovníctvo, postgraduálne sa špecializoval v odboroch normálna a patologická fyziológia a riadenie vo verejnom zdravotníctve. Prednáša na Lekárskej a Prírodovedeckej fakulte UK, vo vedeckej činnosti sa zaoberá experimentálnou génovou terapiou, vplyvom testosterónu na mozgové funkcie a úlohou DNA a oxidačného stresu v patogenéze chorôb.
Vedie tím vedcov, doktorandov a diplomantov. Pod jeho vedením na Ústave molekulárnej biomedicíny stážujú študenti zo zahraničných univerzít, ale aj stredoškolskí študenti.

 
Viac informácií nájdete v  informačnom letáku 

Organizátori akcie: 

Mgr. Andrea Putalová
Národné centrum pre popularizáciu
vedy a techniky v spoločnosti
CVTI SR
Tel.: +421 2/69 253 128
Fax: +421 2/69 253 182
E-mail: ncpvat@cvtisr.sk 

RNDr. Ján Šípoš, CSc.
Mladí vedci Slovenska, o. z.
Tel./Fax: 02/6428 7948
Mobil: 0907/314 352
E-mail:
koordinator@eucontest

 
 

Téma vedeckej debaty: Progres v molekulárnej biomedicíne — DNA a čo s ňou?

Hosť: MUDr. Ing. Mgr. Peter Celec, PhD.

Dátum a čas konania: 28. septembra 2012 o 9.00 hod. 
Cieľová skupina: študenti stredných škôl
Kapacita podujatia: 120 účastníkov
Miesto konania:
Centrum vedecko-technických informácií SR, Lamačská cesta 8/A, Bratislava

 

Zdroj obrázkov:  
informačný leták 

 Publikovala Mgr. Mária Izakovičová

 

 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR