Ľudská DNA kóduje pomocou 4 báz asi 25 000 našich génov, tvorí ju 2,9 miliárd bázových párov, pričom iba 1,5 % kóduje proteíny. DNA sa dá izolovať jednoducho zo slín pomocou saponátu a liehu. Na čo nám ale DNA je? Ovplyvňuje náš život? Má zmysel poznať ju, keď ju aj tak nezmeníme?
Medzi sebou sa líšime iba v 0,1 % sekvencie DNA, ale aj taký malý rozdiel spolu s prostredím stačí na to, aby sme sa líšili v tom, ako vyzeráme, ako sa správame, čo vieme, ale aj v tom, aké máme riziko jednotlivých chorôb. Ako sa také niečo zistilo? Čo sú DNA čipy? Môžem si dať osekvenovať vlastnú DNA?
Geneticky modifikované potraviny prijímame už roky v našej strave. Je to nebezpečné? Podobne ako rastliny sa dá meniť aj DNA zvierat. Ako to funguje? A dá sa niečo také urobiť aj u človeka? Budeme si deti objednávať z katalógu?
DNA sa dá použiť na génovú terapiu. Pomocou rôznych vektorov sa dostane do buniek a dodáva do nich genetickú informáciu. Čo majú s génovou terapiou muškáty? Môžeme byť pomocou DNA teraz liečení aj my alebo je to len hudba vzdialenej budúcnosti?
O tejto téme bude hovoriť so žiakmi a študentmi v septembrovej Bratislavskej vedeckej cukrárni MUDr. Peter Celec, PhD., z Ústavu molekulárnej biomedicíny na Lekárskej fakulte UK v Bratislave.
Podujatie sa uskutoční výnimočne v piatok, 28. septembra 2012 o 9.00 hod. v budove Centra vedecko-technických informácií SR v Bratislave.
Septembrovou cukrárňou sa NCP VaT zapája do európskeho projektu Noc výskumníkov 2012.
 |
MUDr. Ing. Mgr. Peter Celec, PhD., MPH je v súčasnosti prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny na Lekárskej fakulte UK v Bratislave (www.imbm.sk). Narodil sa v roku 1979 v Krupine, absolvoval bilingválne Gymnázium Bilíkova v Bratislave. V rámci vysokoškolského štúdia vyštudoval medicínu, molekulárnu biológiu a bankovníctvo, postgraduálne sa špecializoval v odboroch normálna a patologická fyziológia a riadenie vo verejnom zdravotníctve. Prednáša na Lekárskej a Prírodovedeckej fakulte UK, vo vedeckej činnosti sa zaoberá experimentálnou génovou terapiou, vplyvom testosterónu na mozgové funkcie a úlohou DNA a oxidačného stresu v patogenéze chorôb. Vedie tím vedcov, doktorandov a diplomantov. Pod jeho vedením na Ústave molekulárnej biomedicíny stážujú študenti zo zahraničných univerzít, ale aj stredoškolskí študenti. |
Viac informácií nájdete v
informačnom letáku
Organizátori akcie:
Téma vedeckej debaty: Progres v molekulárnej biomedicíne — DNA a čo s ňou?
Hosť: MUDr. Ing. Mgr. Peter Celec, PhD.
Dátum a čas konania: 28. septembra 2012 o 9.00 hod.
Cieľová skupina: študenti stredných škôl
Kapacita podujatia: 120 účastníkov
Miesto konania: Centrum vedecko-technických informácií SR, Lamačská cesta 8/A, Bratislava
Zdroj obrázkov:
informačný leták
Publikovala Mgr. Mária Izakovičová