Paleontológia nám dáva prehľad o vývoji života na Zemi – jeho počiatkoch, druhovej variabilite, disperzii, adaptácii, migrácii i vymieraní druhov, asociácií a niekedy aj celých komunít. Cez vertikálny záznam zvyškov fauny a flóry sme schopní vyjadriť sa pomerne presne k veku jednotlivých horninových sekvencií. Štruktúrne usporiadanie, látkové zloženie, biologický, sedimentologický a litologický záznam vo výplniach našich paniev sú spoľahlivým podkladom aj pre detekciu klimatických výkyvov. Práve poznanie príčin a zákonitosti ich vývoja má nesmierny význam aj pre súčasnosť, nakoľko pochopenie multikauzálnych prírodných procesov v minulosti nám môže významným spôsobom napomôcť pri interpretácii súčasných trendov vývoja životného prostredia. Významnou mierou pomáha pri odhaľovaní vývoja ľudskej civilizácie.
Paleontológia je rovnako potrebná aj pre geologickú prax a to tak pre výskum a vyhľadávania ložísk plynu, ropy ako aj ostatných nerastných surovín založených na organickej báze. Nezastupiteľné miesto jej patrí aj v geologickom mapovaní. Súčasný trend výskumu kladie nároky na výchovu vysoko kvalifikovaných odborníkov v existujúcich paleontologických špecializáciách.
 |
Na otázky paleontológie bude študentom stredných škôl v Bratislavskej vedeckej cukrárni dňa 14. 12. 2010 o 9.00 hod. odpovedať prof. RNDr. Daniela Reháková, PhD., zástupkyňa vedúceho Katedry geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Prof. RNDr. Daniela Reháková, PhD. Je profesorkou geológie, garantkou študijného odboru ložisková geológia na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracuje v odboroch mikrobiostratigrafia, eventostratigrafia, sekvenčná stratigrafia, paleogeografia a paleoceánografia.
Patrí medzi popredných špecialistov na kalpionelidy a vápnité dinoflageláty. Zaoberá sa kvantifikáciou mikrofaciálnych elementov významných pre detailnú stratigrafiu, dešifrovaním bioeventov vo vzťahu ku kolísaniu oceánskej hladiny, klimatickým výkyvom a režimu oceánskeho prúdenia.
Prof. D. Reháková je autorkou a spoluautorkou početných vedeckých štúdií, monografických prác, učebných textov a populárno-vedeckých článkov. Participuje a vedie domáce vedecké projekty (VEGA, KEGA), aktívne sa zúčastňuje na riešení medzinárodných geologických projektov (IGCP UNESCO, NATO, 6RP EÚ, KBGA, projekty Visegrádskeho fondu). |
Viac informácií nájdete v
informačnom letáku.
Organizátori akcie:
|
Téma vedeckej debaty: Paleontológia - otváranie geologickej histórie a času uzavretých v kameni
Hosť: prof. RNDr. Daniela Reháková, PhD.
Dátum a čas konania: 14. decembra 2010 o 9.00 hod.
Cieľová skupina: študenti stredných škôl
Kapacita podujatia: 120 účastníkov
Miesto konania: Centrum vedecko-technických informácií SR, Lamačská cesta 8/A, Bratislava, konferenčná sála, 2. poschodie
|
Vzhľadom na to, že kapacita konferenčnej sály je 120 účastníkov, z jednej školy je možné prijať maximálne 20 žiakov a 1 pedagóga ako pedagogický dozor.
Kapacita je naplnená!
Publikovala: Alena Oravcová
Zdroj obrázkov: autorka, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trilobit_5.jpg