Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Veda v CENTRE: Silové cvičenia a zdravie – mýty a fakty 

 
 

Pozvánka

prof. MUDr. Dušan Hamar, CSc.

prof. MUDr. Dušan Hamar, CSc.
Katedra športovej kinantropológie
Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave

Vo štvrtok dňa 30. 5. 2013 o 17. 00 hod. príde do vedeckej kaviarne lekár a bývalý vrcholový a dodnes stále aktívny športovec, medzinárodne uznávaný odborník na telovýchovné lekárstvo, vedec a vynikajúci pedagóg prof. MUDr. Dušan Hamar, CSc., z Katedry športovej kinantropológie Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Témou jeho prednášky budú pohybové aktivity vo vzťahu k zdraviu. Jeho výskum v tejto oblasti sa zameriava najmä na posilňovacie cvičenia, tzv. silový tréning, ktorý sa stal neoddeliteľnou súčasťou preventívnej medicíny a navyše je efektívnym prostriedkom na podporu zdravia pre všetky vekové kategórie.

Silové cvičenia a zdravie – mýty a fakty je názov májovej Vedy v Centre. O silových cvičeniach pretrvávajú z nedávnej minulosti rôzne protichodné názory a predsudky, a to nielen vo verejnosti, ale aj v samotnej lekárskej obci. Silový tréning sa zanedbával napríklad pre obavy z nebezpečného zvýšenia krvného tlaku a následných zdravotných komplikácií. Vedecký výskum však v tomto smere v posledných rokoch poukázal na to, že pravidelný silový tréning, vykonávaný primeranou intenzitou a správnou technikou v každom veku, zvyšuje svalovú silu a priaznivo ovplyvňuje zloženie tela, bazálny metabolizmus či hustotu a pevnosť kostného tkaniva. Prof. Hamar nás výsledkami svojho výskumu presvedčí o tom, že silové cvičenia majú pri mnohých závažných ochoreniach, ako sú napríklad obezita, srdcovocievne problémy, bolesti chrbta či osteoporóza nielen preventívny, ale aj terapeutický význam.   Miera ich priaznivého pôsobenia totiž často presahuje účinnosť liekov, ktoré sa na ich liečbu používajú.

Aký pohyb a v akom veku je najvhodnejší? Ktoré cvičenie a v akom množstve je najzdravšie? Ako si vybrať vhodné silové cvičenia? Ktoré sú ideálne pre starších ľudí, ktorým práve úbytok svalovej sily výrazne sťažuje vykonávanie bežných pohybových úkonov v každodennom živote a zvyšuje aj riziko pádov a následných úrazov? Aj to sa dozviete v májovej vedeckej kaviarni.

Pozývame Vás do vedeckej kaviarne pod názvom Veda v Centre, ktorú v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave pravidelne, posledný štvrtok v mesiaci, organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR.

V neformálnej a priateľskej atmosfére pri káve sa môžete do diskusie zapojiť aj vy.  Vedecká kaviareň Veda v Centre sa koná v konferenčnej sále CVTI SR, na Lamačskej ceste 8/A, na Patrónke. Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný.

Plagát

Fotozdroj:
www-proefekt-sk

(JN)

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR