Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Zabudnutý vynálezca Ivan Alexander Getting 

 
Ivan A. Getting 

Vedec, fyzik a vynálezca slovenského pôvodu, Američan so slovenskými koreňmi, otec technológie GPS (Global Positioning System) by oslavoval svoje 101. výročie narodenia.
Jeho otec emigroval zo slovenskej Bytče do USA ešte za monarchie a samotný  Ivan Alexander Getting sa už narodil  v novej vlasti  dňa 18. 01. 1912 v New Yorku.

Na vlasť svojich rodičov však nezabudol a  v Československu  bol viackrát. V roku 1933 sa stretol v Prahe aj s prezidentom Masarykom, nakoľko kladný vzťah k Československu zdedil po otcovi, nadšenom vlastencovi a blizkom priateľovi T. G. Masaryka.

Už v škole sa začal prejavovať ako nadaný žiak, ktorý si ako 11-ročný sám zostrojil vlastne rádio, tzv. kryštalku. Vo svojom ďalšom štúdiu mal šťastie, lebo vyhral súťaž pre talentovaných fyzikov, ktorú vypísal vtedy 80-ročný Thomas Alva Edison a na základe toho sa dostal na ďalšie štúdium na Massachusetts Institute of Technology, kde v roku 1933 získal titul bakalára. Vo svojom štúdiu pokračoval   v roku 1935, absolvoval Oxford University, kde získal titul Ph.D. z astrofyziky, neskôr študoval aj na Harvarde.
V r. 1940 nadaný vedec dostal ponuku na spoluprácu na tajnom protivojnovom programe.

Počas svojej ďalšej kariéry dohliadal na vývoj odpaľovacích systémov pre rakety, vysokovýkonných chemickych laserov, podieľal sa na vesmírnych programoch, ale hlavný zaujem však zameral na úplne novú navigačnú techniku na svete. Pod jeho vedenim vyvinuli svetovo známy Global Positioning System, skrátene GPS. Dnes síce túto technológiu, ktorá bola asi najvačším pokrokom pre navigáciu v 20. storočí, masovo využiva verejnosť, ale jej začatky boli práve v tajnom vojenskom programe.

K  jeho najvýznamnejším oceneniam  patria

• Navy Superior Public Service Award za "výnimočné životné úspechy podporujúce námornú vedu a technologický program";
• Draperova cena Národnej akadémie inžinierstva, ktorá je obdobou Nobelovej ceny vo fyzike, ako aj medailu za zásluhy od amerického prezidenta udelenú za objav a zdokonalenie radarov v čase 2. svetovej vojny;
• po jeho smrti vypustili na obežnú dráhu okolo Zeme satelit, ktorý nesie meno práve po Ivanovi Gettingovi;
• po smrti bol ocenený vstupom do Siene slávy národných vynálezcov.

Gettingova ulica, ktorá sa nachádza v Petržalke, nesie meno po jeho otcovi ako zakladateľovi ČSR, ale na jeho syna a jeho vzťah k republike sa akosi zabudlo. Zomrel vo veku 91 rokov  11. 10. 2003  v Kalifornii.

Zdroje:

Osobnosti.sk

Hall of Fame  

Fotozdroj:

Realmagic.com

Spracovala Mgr. Mária Izakovičová

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR